Menu
Strona Główna
Zadłużenia
Mieszkanie
Sprawy rodzinne
Organy i urzędy
Usługi
Kontakt

Nie jesteś sam!

Kredyty i pożyczki, które tak pięknie są nam proponowane niemal na tacy.
To miłe pieniądze na początek działalności, szybki sposób na załatanie dziury w portfelu, czy w końcu metoda spłacenia popredniego kredytu.

Przyczyny utraty płynności finansowej
Jak korzystać z oddłużenia?
Rady dla pokrzywdzonych

Rady dla pokrzywdzonych:

1. Pokrzywdzoną jest osoba, która ma niezbite dowody (rachunki, dowody wpłaty, oświadczenia świadków itp.), że wpłacone przez nią pieniądze nie dotarły do adresata lub na jego konto, z winy pośrednika finansowego.
2. Pokrzywdzony zgłaszający na policji popełnienie przestępstwa powinien żądać od policjanta protokolarnego przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie. W przypadku gdy jest to niemożliwe bądź utrudnione z uwagi na zgłoszenie policjantowi o tym fakcie poza siedzibą jednostki policji lub z powodu konieczności podjęcia przez policjanta natychmiastowych działań w celu ujawnienia sprawcy, czy też zabezpieczenia dowodów, należy umówić się z nim na dokonanie wspomnianej czynności w innym dniu.
3. Pokrzywdzony składający zawiadomienie o przestępstwie powinien zażądać od funkcjonariusza policji pouczenia go o jego uprawnieniach oraz ciążących na nim obowiązkach na piśmie. Kopie takiego pouczenia, podpisaną przez pokrzywdzonego, włącza się do akt sprawy.
4. Bardzo często zdarza się, że w wyniku postępowania karnego, mimo skazania sprawcy na określoną karę, szkoda wyrządzona pokrzywdzonemu przestępstwem nie jest naprawiona. Zmusza to pokrzywdzonego do dochodzenia swoich roszczeń w postępowaniu cywilnym, co z kolei obok różnych utrudnień, wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Problem ten można ominąć poprzez wykazanie przez pokrzywdzonego pewnej aktywności w toku postępowania karnego.
5. Przede wszystkim już na etapie postępowania przygotowawczego pokrzywdzony może wystąpić z wnioskiem do prokuratora o zabezpieczenie na mieniu podejrzanego roszczeń o naprawienie szkody lub wykonania orzeczenia sądowego w postaci obowiązku naprawienia szkody (art.291 kpk).
6. W przypadku gdy zachodzi obawa usunięcia przez podejrzanego mienia, pokrzywdzony może skierować do policji wniosek o tymczasowe zajęcie mienia ruchomego osoby podejrzanej (art.295 kpk). Tymczasowe zajęcie wymaga zatwierdzenia postanowieniem prokuratora, a jeżeli to nastąpi, zajęte ruchomości mogą być przedmiotem dokonywanego przez prokuratora zabezpieczenia majątkowego. Zabezpieczenie mienia podejrzanego pozwala na skuteczniejszą egzekucję należności pokrzywdzonego w przypadku nałożenia przez sąd obowiązku naprawienia szkody bądź zasądzenia roszczeń o naprawienie szkody.
7. Wniosek pokrzywdzonego o naprawienie wyrządzonej szkody może mieć formę pisemną bądź ustną do protokołu. Wedle przepisów obowiązujących od 1 lipca 2003r (art.49 a kpk), jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony taki wniosek może złożyć do czasu zakończenia swojego pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej w sądzie. Wniosek taki może być skierowany już na etapie postępowania przygotowawczego.


DODATKOWE INFORMACJE

1. Podmiotem uprawnionym do złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie jest każdy obywatel (art.304 § 1 kpk).

2. Zawiadomienie powinno spełniać ogólne wymogi pisma procesowego (art. 119 § 1 kpk).

3. Skutkiem wniesienia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest konieczność wydania przez organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego postanowienia o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.

4. Kodeks Karny Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

5. Kodeks Postępowania Karnego Art. 303. Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie postanowienie o wszczęciu śledztwa, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną.