Nie jesteś sam!
Kredyty i pożyczki, które tak pięknie są nam proponowane niemal na tacy, to miłe pieniądze na początek działalności, szybki sposób na załatanie dziury w portfelu, czy w końcu metoda spłacenia popredniego kredytu.
Przyczyny utraty płynności finansowejJak korzystać z oddłużenia?
Rady dla pokrzywdzonych
Jak oddłużyć konsumenta?
Ponad milion trzysta tysięcy osób w Polsce jest nadmiernie zadłużonych. Większą część przychodu przeznaczają na spłatę rosnących wciąż odsetek, a nawet odsetek od odsetek, które najczęściej przekraczają wielokrotnie wysokość długu głównego. Dlatego, mimo spłaty, ich zadłużenie nie zmniejsza się, czemu towarzyszy lęk o możliwość oddania długu w całości bez przeszkód. Problem w tym, że przysłowiowy Kowalski nie może liczyć na umorzenie zaległości, kiedy los się od niego odwróci i przysporzy mu kłopotów finansowych. Pojawiło się kilka propozycji rozwiązania tego problemu. O potrzebie stworzenia konsumentom możliwości oddłużenia mówi się coraz częściej.
Aktualne rozwiązanie legalistyczne pozwala oddłużyć tylko te osoby, które mają środki na przeprowadzenie postępowania sądowego i zabezpieczenia wierzycieli w dużym procencie. Są to dłużnicy dysponujący nieruchomościami o dużej wartości. Tym rozwiązaniem prawnym posłowie "zamydlili oczy" tysiącom polskim dłużnikom, którzy nie są w stanie przeprowadzić oddłużenia na takich warunkach.
Autorzy rozwiązania legalistycznego potraktowali sprawę niewypłacalności osób fizycznych i upadłości konsumenckiej z korzyścią dla wielkich banków i innych instytucji finansowych działających na naszym rynku (np. SKOK).